Будівництво кошари
Практичні дерев’яні конструкції для кошари
Кози і вівці – невибагливі тварини і чудово підходять для розведення як в домашніх, так і в промислових умовах. Доглядати їх набагато легше, ніж корів, чи ніжних, схильних до захворювань свиней. До того ж вівці і кози дають найбільш цінні за якістю харчові продукти і шерсть, яка застосовується для одягу, взуття, килимів, пледів. Прибутковість бізнесу, основаного на вирощуванні цих тварин, становить близько 25% на рік.
Оскільки як зими в нашій місцевості переважно сніжні й вогкі, дощові, утримувати кіз і овець рекомендується трьома способами:
- стійлово-пасовищний: влітку тварини знаходяться в загоні або на пасовищі, а взимку – в кошарі;
- пасовищно-стійловим: з більш тривалим пасовищним періодом, що включає ранню весну чи пізню осінь (з додатковою підгодівлею);
- цілорічним: постійне перебування овець і кіз в приміщеннях із механізованою системою годування.
Від вибору способу утримання залежать види укриттів і вимоги до них.
Які укриття потрібні для кіз і овець
Дрібній рогатій худобі потрібен рух, гарне харчування, а також захист від протягів, вогкості, перегріву і переохолодження.
Для утримання тварин стійло-пасовищним або пасовищно-стійловим способом потрібні приміщення, де вівці, кози ночують або ховаються в негоду. Ці приміщення не обов’язково повинні бути просторими, головне, щоб на одну особину відводилося не менше 2,3 м2 метрів. Кошари можна навіть не опалювати (якщо кліматичні умови дозволяють, а стіни зроблені не з каменю, заліза чи бетону). Однак всі щілини обов’язково потрібно закласти, щоб не було протягів. Оптимальна температура взимку – не нижче 5 і не вище 12 ° С.
Виняток – приміщення для ягнят. Воно має бути теплим, щільно закритим, застеленим дерев’яною підлогою, покладеною на лаги. Додатково потрібно використовувати солом’яну підстилку. Загін для матки з ягнятами слід зробити більш просторим – близько 9 м2. Щоб молодняк не замерз, повітря повинне бути прогрітим до 14-15 ° С. Вівці після окоту теж можуть застудитися, оскільки їх стрижуть, щоб ягнята могли без труднощів дістатися до вимені. До того ж стрижка після окоту – це спосіб отримання самої високоякісної вовни.
Козам і вівцям потрібні пасовища – де вони можуть вільно пересуватися. Також знадобляться навіси, де можна вигулювати тварин під час снігу і дощу чи стригти їх в жарку сонячну погоду.
Для утримання овець і кіз цілорічним способом необхідно робити кілька приміщень або внутрішніх комірок в будівлі:
- баранник;
- мийна;
- відділення для пологів;
- комірки для утримування маток з ягнятами;
- місце для підростаючого молодняка;
- пункт запліднення;
- пункт доїння;
- приміщення для корму.
Приміщення повинні бути досить просторими і забезпечувати тваринам вільний доступ до поїлок і годівниць. Необхідно споруджувати окремі загони різностатевих чи різновікових особин, щоб уникати можливих конфліктів між ними. Також слід кожній дорослій тварині виділити особистий простір.
У приміщенні потрібно стежити за чистотою, достатньою кількістю світла і повітря. Без вигульних майданчиків, загонів і навісів для стрижки овець тут також не обійтися. Але потрібно враховувати, що кози неслухняні за харатером, високо стрибають і люблять гризти дерево. Тому загони повинні бути високими (від двох метрів) і захищеними від пошкоджень зубами і рогами.
Дерево як будівельний матеріал для кошар
У нашій місцевості найбільш відомі два способи спорудження кошари:
- швидкий – бюджетний;
- дорогий, але так, щоб і внукам було.
В першому випадку зазвичай використовують підручні матеріали: дошки, колоди, соломку, поліетилен. Такі швидкі споруди розраховані максимум на 10 років з регулярним щорічним закладенням щілин.
В другому варіанті застосовують: цеглу, бетон, залізо, дерево. Такі споруди можуть простояти і 100 років – кошари з радянських часів до цього дня не зруйнувалися повністю, хоч зустрічаються в покинутому вигляді.
Але є ще один варіант зведення кошар – із застосуванням технологій каркасного будівництва на основі дерев’яних конструкцій Mitek. Цей спосіб дозволяє отримати надійне укриття з дерева, яке прослужить не менше 50-ти років, і обійдеться в 2-3 дешевше традиційного будівництва.
У технології є чимало й інших плюсів:
- можливість робити прольоти до 30 м без внутрішніх перегородок і опор, що дуже корисно для спорудження укриттів і навісів;
- на дереві не збирається конденсат, що згубно впливає на овечу вовну і здоров’я тварин;
- утеплені стінові панелі з дерева відмінно тримають тепло всередині приміщення взимку, а влітку не пропускають спеку зовні;
- дерев’яні конструкції Mitek підходять для роботи з будь-якими матеріалами, тому з їх допомогою можна не тільки повністю зводити нові будівлі, а й реконструювати старі: робити прибудови, міняти дах; завдяки цій особливості можна додатково заощадити на будівництві кошар;
- каркасне будівництво дуже точне, оскільки виготовляється з використанням комп’ютерних технологій і на спеціалізованому обладнанні – це дозволяє зводити акуратні, красиві будівлі лише за кілька тижнів.
Якщо ви хочете побудувати надійну і практичну кошару, розширити виробництво, або переобладнати приміщення, що вже є в наявності під розведення кіз і овець, компанія «Прагма» допоможе вирішити цю задачу.
Ми фахівці в галузі проектування приміщень і навісів на основі нової технології. Є сертифікованим партнером американської компанії Mitek і українським заводом виробником дерев’яних конструкцій: кроквяних ферм, стінових панелей і ферм перекриттів.