Дерев'яні конструкції для навісів та дахів об'єктів громадського та комерційного призначення.
Ця стаття про недорогі, але комфортні і красиві дахи чи навіси для ресторанних терас, спортивних чи торгових майданчиків, та для будь-якого іншого критого громадського простору.
У теплу пору року, в період відпочинку і відпусток мало кому хочеться залишатися в приміщенні. На щастя маємо восталь розваг на відкритому повітрі: виставки, ярмарки, кафетерії, спортивні ігри або плавання у басейні, в який хочеться зануритися в розпал спеки. Ось тільки палюче сонце і дощ можуть відлякати відвідувачів, змусити їх залишатися вдома у несприятливий час.
Однак, у ці безприбуткові години доводиться слачувати орендну плату за торгові місця, і заробітну плату обслуговуючому персоналу. Щоб не втрачати доходи в сезон, потрібно забезпечити максимальний комфорт відвідувачів, встановивши зручні, надійні і естетично привабливі укриття. Звичайно, у межах рентабельності.
Застосування навісів з дерева.
Конструкції навісів можна застосовувати у найрізноманітніших випадках, зокрема, вони актуальні для облаштування:
- літніх кафетеріїв, ресторанів, фудкортів, пабів;
- для басейнів, спортивних майданчиків;
- навіси для магазинів, влаштованих під відкритим небом;
- навіс для складу готової продукції;
- трибун, сцен і танцювальних майданчиків;
- навіс для торгівлі, наприклад, щоб накрити торговий ряд для продажу сувенірів;
- навіси для демонстрації музейних експонатів чи археологічних розкопок.
Які навіси можуть забезпечити максимальний комфорт
Варіантів вибору матеріалів, щоб влаштувати навіси для ресторанів, кафе, басейнів, спорт майданчиків чимало:
- для каркаса – залізні та дерев’яні балки або ферми;
- для покрівлі – полікарбонат, металочерепиця, бітумна, натуральна, композитна черепиця чи, навіть, загартоване скло.
Поєднання матеріалів може бути будь-яким, оскільки навантаження на конструкцію розраховуються заздалегідь. Фахівці рекомендують звертати увагу на такі критерії: комфорт, естетику, міцність, вартість.
Як вибрати каркас для навісів
Особливості залізного каркасу – висока міцність і можливість створити навіс будь-якої бажаної форми: зі схилами, арочної чи куполоподібної. Однак за відчуттям комфорту дерево, однозначно, виграє: під ним затишно, не жарко, приємно знаходитися. Від спеки залізо інтенсивно нагівається, тому конструкції, до яких можуть торкатися відвідувачі (наприклад опори) краще обшити деревиною або іншим матеріалом з низькою теплопровідністю.
Дерев’яні балки, що використовуються, як перекриття, мають обмеження по площі: з їх допомогою можна зробити лише невеликі навіси довжиною до 6 м з односхилим або двосхилим дахом.
Для великих прольотів можна використовувати або клеєний брус, або дерев’яні ферми перекриття. Перший варіант вирізняється естетикою, хорошими характеристиками міцності, але має високу вартість.
Варіант із дерев’яними фермами приваблює доступною ціною і високою надійністю. За допомогою дерев’яних ферм можна створювати навіси для басейнів, спортивних майданчиків, малих вуличних театрів, кафетеріїв, до того ж надавати їм самих незвичайних форм відповідно до стилю закладу. Ферми перекриття мають гарний вигляд без обшивки, особливо якщо їх покрити лаком або пофарбувати. Таким чином, можна додатково заощадити на облицювальних матеріалах. Надійність дерев’яних ферм Mitek – одна з переваг технології. Прочитати докладніше про технологію Mitek можна тут.
Як вибрати матеріал для покриття навісів
Скло і полікарбонат – це матеріали, які виглядають сучасно і стильно, сховають від опадів, але погано захищають від палючого сонця. Також потребують частого прибирання щоб зберегти естетичний вид з середини.
Профнастил і металочерепиця – недороге, поширене і красиве покриття, оскільки сучасна будівельна індустрія пропонує різні форми “хвилі” та великий асортимент кольорів. Але для комфортного перебування під навісом із профнастилу необхідно влаштувати звукоізолюючий шар, оскільки під час дощу замість романтичних звуків падаючих крапель, буде ефект “пустого залізного відра”. Звукоізолюючий шар водночас буде й теплоізолюючим, це здорожує будівництво, але й додає спокою і прохолоди. Щодо форми порівлі то навіси з профнастилу чи металочерепиці роблять із двосхилим дахом через великі розміри листового матеріалу і через незручне вкладання профільованих елементів. Звісно такий типовий архітектурний елемент не виділить заклад на тлі конкурентів.
Бітумна черепиця – сучасний покрівельний матеріал, зроблений на основі скловолокна та бітуму. Нагрівається він значно менше металевих елементів, до того ж поглинає шум, а завдяки гнучкості прекрасно підходить для покрівель з криволінійними поверхнями.
Цементно-піщана, керамічна і композитна черепиця (крім полімер-піщаної) мають такі переваги:
- висока естетичність;
- екологічність;
- різноманітність текстур і форм;
- величезний вибір кольорової палітри;
- відмінний захист від сонця і опадів;
- можливість використання для будь-яких архітектурних проектів.
Ще одним цікавим і недорогим варіантом покрівлі є тентові, акрилові та інші водостійкі тканини. Вони чудово підходять для теплого періоду, оскільки на відміну від ПВХ покриттів, які використовувалися раніше, добре пропускають повітря, і не створюють “парникового ефекту”. Але все ж вони мають недолік – велика “парусність”, нестійкість до сильних поривів вітру, тому їх бажано прибирати під час штормового попередження. Щоб не знімати тканинне покриття сніжною зимою, можна використовувати арочний каркас – така форма буде перешкоджати накопиченню опадів.
Від вибору матеріалу покрівлі дуже залежить конструкція каркаса, яка повинна витримувати навантаження. І, навпаки, від бажаної форми навісів залежить спектр доступних для застосування покрівельних матеріалів.
Щоб обрати оптимальне співвідношення естетичності, комфорту, ефективності і вартості дерев’яних навісів проконсультуйтеся у наших фахівців.