Будівництво сучасного свинарника в м.Біла Церква для «Селекційний Центр Свинарства» (2015р.). Застосування дерев’яних ферм для зведення каркасу даху.
Перші споруди нуклеусу, а саме приміщення маточника та дорощування поросят у 2012–2013 рр., ТОВ «СЦС» збудувала з матеріалів і за допомогою обладнання, що були привезені з Німеччини від компанії Gillig + Keller GmbH, яка спеціалізується на будівництві сучасних енергоефективних сільськогосподарських споруд. На час будівництва перших двох об’єктів рішення закупити й транспортувати всі потрібні матеріали з Німеччини було економічно вигідним, але на час зведення третьої виробничої будівлі у 2014 році після значного зростання курсу євро до гривні та підвищення митних зборів закупівля німецької продукції почала вимагати більших інвестицій, тому керівники ТОВ «СЦС» вирішили знайти альтернативу для частини будівельних матеріалів на вітчизняному ринку.
Замінити абсолютно все наразі неможливо, передусім тому, що багатьох аналогів на українському ринку просто немає, або ж вони значно поступаються німецьким матеріалам якістю. Наприклад, внутрішню енергостіну з унікальною запатентованою технологією пасивного нагрівання повітря, що надходить, купили в Німеччині, незважаючи на високу вартість. Така конструкція стін дозволяє підтримувати у свинарнику сталу й достатню температуру повітря взимку без додаткового опалення. Також не припиняється подача свіжого повітря та виведення відпрацьованого, отже, у приміщенні буде ідеальний мікроклімат без додаткових витрат. Тобто інвестиції в енергоефективність швидко себе виправдають.
Однак одну з основних конструкцій каркаса будівлі все ж таки вдалося замінити. Для даху використали конструкції від українського виробника.
Відповідно до німецького проекту каркас даху мав складатися з дерев’яних ферм зі з’єднаннями на металевих зубчатих пластинах з оцинкованої сталі. Суворі вимоги до конструкцій від постачальника технології Gillig + KellerGmbH значно утруднювало процес пошуку гідного виконавця робіт.
Вимоги до конструкції даху такі:
· перекрити 17-метровий проліт, не використовуючи проміжні опори;
· ферми мають бути дерев’яними зі з’єднаннями елементів на металевих зубчатих пластинах з оцинкованої сталі;
· конструкція має відпо відати будівельним нормам, тобто витримувати всі види навантажень, що передбачені у проекті.
Після тривалих порівнянь і перевірок була обрана компанія «Прагма», яка спеціалізується на проектуванні та виготовленні дерев’яних будівельних конструкцій на металевих зубчатих пластинах.
Інженери ТОВ «Прагма» розробили й адаптували до німецького аналогу проект ферм із загальним габаритом 17 м, узгодили характеристики матеріалів, що використовуватимуться, та запустили процес виробництва.
Варто зауважити, що ферма завдовжки 17 м перевищує допустимий транспортний габарит, що призводить до додаткових витрат часу та коштів, пов’язаних з отриманням дозволів і супроводом вантажу. Щоб уникнути зайвих витрат, замовник запропонував виготовити конструкції поруч із будівельним майданчиком і надав у користування робітників «Прагми» заводський цех, куди й перевезли обладнання та матеріали. Таким чином, транспортні витрати були знижені в 15 разів.
Послуга з транспортування обладнання та матеріалів, а також виготовлення великопрольотних дерев’яних конструкцій на об’єкті замовника є унікальною на українському ринку.
Монтаж ферм працівники будівельного відділу ТОВ «СЦС» виконали самостійно.
Загалом розробка й адаптація проекту, виготовлення конструкцій та їх монтаж, були виконані у встановлені строки, а саме за 45 днів.
Чому замовник обрав технологію із застосуванням дерев’яних конструкцій
Компанія «Селекційний Центр Свинарства» обрала надійну німецьку технологію будівництва від Gillig + KellerGmbH, яка вже 30 років спеціалізується на будівництві тваринницьких споруд на всій території Німеччини. Всім відомо як раціонально німці ведуть своє господарство та прагматично підходять до технологій.
У будівлях за проектами Gillig + Keller GmbH кожен елемент і матеріал продумано й обґрунтовано.
Аргументи на користь дерев’яних конструкцій:
· Дерево не кородує. Найбільшою проблемою у свинарниках й інших спорудах для тваринництва є аміачні випаровування, які призводять до корозії та пошкодження конструкцій. Саме тому опірні конструкції роблять із дерева (для даху і стін) і металу з гарячим цинкуванням (для колон);
· Дерево зберігає правильну геометрію. Деревина на відміну від металу має невеликий коефіцієнт лінійного розширення, тому за зміни температури зовнішнього середовища всі огороджувальні конструкції, що закріплені на дерев’яному каркасі, залишаться на своїх місцях, не виникне зазорів і деформацій.
· Дерево зберігає мікроклімат. Деревина має малу теплопровідність, тому в разі різкої зміни температури на ній не утворюється конденсат в такій кількості, як на металі, а враховуючи спільну роботу з іншими матеріалами, не виникає непередбачуваного замокання.
· Дерево зручне в роботі. Завдяки невеликій вазі великопрольотної конструкції під час монтажу можна застосовувати кран із невеликою вантажопідйомністю. Також значно пришвидшується монтаж.
· Можна будувати взимку. Оскільки дерев’яні конструкції під час монтажу не потребують особливого температурного режиму, їх можна встановлювати і в мороз. Звісно, для цього має бути готовий фундамент і випуски для кріплення конструкцій.
· Прольоти від 8 до 30 м. Професій-не проектування дозволяє створювати надійні конструкції для прольотів у межах 30 м без проміжних опор.