Не бійтеся складних проектів! З допомогою дерев’яних ферм можна легко створити дах будь-якої складності.

У даній статті ми спробуємо надихнути Вас на створення красивого даху, який пасуватиме саме для Вашого будинку.

Ми розглянемо:
•  Двосхилий дах;
•  Чотирьохсхилий (вальмовий, шатровий) дах;
•  Односхилий дах;
•  Багатощипцевий дах;
•  Плоский дах;
•  Дах довільної форми (криволінійні поверхні);
•  Комбінований дах;
•  Мансардний дах.

Двосхилий (двоскатний) дах

Лаконічно і красиво. Належить до скатних типів даху. Може мати горище чи мансарду. Вважається, що це найпростіший дах з точки зору спорудження та експлуатації, до нього пасує будь-який покрівельний матеріал.

Двосхилий дах для мансардного поверху, покрівля виконана з керамічної черепиці

На двосхилому даху зручно розмістити сонячний колектор або панелі. На ньому не накопичується сніг (звісно, якщо зробити кут нахилу не менше мінімального, прописаного в інструкції до конкретного покрівельного матеріалу).

Двосхилий дах зі скатами різної довжини розрахований під розміщення сонячних батарей

Монтаж каркасу двосхилого даху вкрай простий: для будинку 10х12м досвідчена бригада збере кроквяну систему із дерев’яних ферм за кілька годин, а команда із родичів і сусідів за 5-8 годин.

Двосхилий мансардний дах під керамічною черепицею. Його складність полягала в розміщенні на зрубі. Дерев’яні колоди можуть «ковзати» одна відносно одної, тому було важливо розрахувати з’єднання кроквяної системи з урахуванням цього руху.

Чотирьохсхилий дах

До чотирьохсхилих належать вальмові, напіввальмові і шатрові типи. У такому дахові зазвичай створюють горище або мансарду.

ВАЛЬМОВИЙ ДАХ добре пристосований для влаштування мансарди з вікнами у стелі. Основне правило при встановленні мансардних вікон – читати інструкцію щодо їх монтажу, і виконувати рекомендації у правильній послідовності.

Ми рекомендуємо робити чотирьохскатний дах з достатньо великим кутом нахилу (від 20 градусів) для того, щоб він добре виглядав з вулиці, особливо якщо у будинку більше ніж один поверх, це додасть йому виразності. Не дарма кажуть, що дах – це п’ятий фасад будинку. Також, важливо зробити досить великі карнизні звіси (від 0,5м), щоб дах виглядав надійно посадженим на основу.

Приклад вальмового даху з вираженим гребенем, в даному випадку дах без горища, незважаючи на великий кут нахилу. Матеріал покрівлі – композитна черепиця Gerard.

Серед наших робіт немає класичного напіввальмого даху, тому публікуємо фото частини даху та аксонометричні моделі.

Напіввальмовий дах датського типу.

ШАТРОВИЙ ДАХ – це дах в якому всі площини мають форму трикутників, і зверху він має вигляд піраміди. Добре пасує до одноповерхових будинків, що мають в плані квадратну форму.

Шатровий дах для будинку з терасою

Вальмовий дах з горищним приміщенням, під бітумною черепицею. У даному випадку дах має невеликий гребеневий елемент, тому він дуже схожий на шатровий.

Односхилий дах

Такий тип даху найчастіше використовують для прибудов, навісів, дачних будиночків або промислових будівель. Якщо дах примикає до стіни важливо зробити герметичне примикання, і не полінуватися проштробити канавку в стіні, щоб правильно завести планку примикання.

Надбудова на багатоквартирному житловому будинку

Навіс над терасою

Багатощипцевий дах

Багатощипцевий дах між будівельниками також називають «дахом зі шпаківнями»,, «з люкарнами». В основному використовуються для утворення мансардного поверху. У такій мансарді вікно розташовується в стіні, до нього легко підійти і визирнути назовні, чого складніше досягти з мансардним вікном в площині даху. Нішу, яка утворюється усередині «щипця», можна перетворити в затишний куточок, і влаштувати там широке підвіконня, на якому зручно сидіти.

 

Особливість даного даху у прольотах близько 8 метрів без проміжних опор, а також у навантаженні від покрівельного матеріалу – цементно-піщаної черепиці BRAAS- 45кг/м2.

Багатощипцевий дах з мансардою

Багатощипцевий дах без горища для каркасного будинку

Плоский дах

Насправді абсолютно плоским дах бути не може. У ньому обовязково є непомітний ухил для стоку дощової води. Плоский дах вибирають, коли слідують за певним архітектурним стилем або створюють додатковий простір на даху, що буде експлуатуватися, наприклад зону барбекю. Якщо покрівля не експлуатується, то можна зробити імітацію плоского даху, як зробив архітектор на одному з наших об’єктів. Похилі ферми в даному випадку заховані за високим карнизом.

 

Імітація плоского даху за рахунок високого карнизного елемента

Якщо простір на даху буде використовуватися, наприклад як літня тераса, потрібно зробити ухил мінімум в 2% до місця стоку води, правильно змонтувати примикання до стін і систему водовідведення. В сучасних умовах плоский дах, що експлуатується, досить дорогий у виконанні та обслуговуванні, і підходить невеликій кількості забудовників.

Дах довільної форми (з криволінійними поверхнями)

Якщо дах має вигини, найкраще використовувати для нього гнучкі покрівельні матеріали (бітумна чи композитна черепиця), також можна вкладати керамічну (певні види) або сланцеву черепицю. Укладання натуральної черепиці на криволінійну поверхню вимагає високої кваліфікації покрівельників, на них не варто економити.

Комбінований дах

Це поєднання різних форм для створення цікавої архітектурної композиції. Такий дах потребує хороших інженерів які грамотно розрахують і скомпонують елементи конструкцій. Також важливо вибрати надійних покрівельників, які люблять вирішувати складні завдання.

Вальмовий дах з мансардою і криволінійними фронтонами

Комбінація вальмового даху датського типу і купольного елемента.

Мансардний дах

У даній статті Ви вже зустрічали мансарди майже у кожному з типів даху. Мансардний дах може мати різноманітні форми. При плануванні мансардного поверху потрібно розуміти, що площа приміщень буде обмежена в залежності від форми і кута нахилу даху. Так само важливо знати, що мінімальна висота аттикової стіни становить 1,2 м (в приміщенні, після опоряджувальних робіт) рідше 0,9м це необхідно для зручного використання площі поруч зі стіною.

* Аттикова стіна – занижена стіна у мансарді.

Сподіваємося, Ви знайшли щось корисне для себе у даному матеріалі.